Back to top

Žitnoostrovský jarmok sa blíži

Publikované: 26. jún 2023 - 10:40
41. ročník Žitnoostrovského jarmoku v Dunajskej Strede sa bude konať na Trhovisku medzi 21. a 23. septembrom 2023. Trojdňový pestrý a programom nabitý festival privíta všetky vekové kategórie aj početnými koncertmi. Okrem iných účinkujúcich vystúpia Bikini, Sisa Lelkes Sklovská, György Korda a Klári Balázs, R-GO, TNT, Miklós Fenyő, Republic, Curtis, Péter Sándor, Gergő Szekér, CandyMen Duo, Phoenix RT, či Flash is Back. Dôležitá informácia: Žitnoostrovský jarmok bude pre obyvateľov regiónu aj naďalej bezplatný!
Žitnoostrovský jarmok sa blíži

Najnavštevovanejší spoločenský, kultúrny a gastronomický festival Žitného ostrova tradične organizovaný na konci septembra, ktorý každoročne privíta viac ako päťdesiattisíc návštevníkov, tohto roku usporiada mesto Dunajská Streda na Trhovisku v dňoch 21. až 23. septembra.

Vzhľadom na to, že september bude programovo dosť presýtený, keďže napríklad v Bratislavskom kraji, ale aj u nás sa mnohé kultúrne a spoločenské podujatia kvôli voľbám koncom septembra zorganizujú v skorších termínoch ako zvyčajne, výber kolotočov nebude taký bohatý ako na minuloročnom jubilejnom jarmoku. Dodávatelia služieb sú nútení zdieľať tieto zábavné atrakcie s viacerými lokalitami, prezradil nám riaditeľ jarmoku Zoltán Pápay.

Na návštevníkov jarmoku bude ale samozrejme čakať množstvo iných atrakcií, keďže „určite chceme udržať štandard, ktorý sme nastavili minulý rok, keďže to, čo sa osvedčilo, netreba veľmi meniť a väčšina reakcií zo strany verejnosti bola pozitívna,“

- povedal Zoltán Pápay.

V súvislosti s priestorovým usporiadaním jarmoku riaditeľ jarmoku uviedol, že remeselníci už nebudú na dvoch miestach, ale všetci sa presunú do okolia malého detského ihriska vedľa športovej haly. Priestor pri MOL Aréne zostane voľný, pre prípad, že by sa v termíne jarmoku konal aj futbalový zápas.

Z hľadiska využitia priestoru teda ostane usporiadanie podobné minuloročnému, čo sa osvedčilo a uľahčí orientáciu na jarmoku. Na rovnakom mieste budú napríklad Ulička vín aj stánky s občerstvením, teda na veľkom vnútornom a vonkajšom kruhu Trhoviska.

„Boli sme vo veľkej dileme, keďže naďalej chceme, aby vstup na Žitnoostrovský jarmok zostal voľný. Z tohto dôvodu sme sa podali žiadosť o finančnú podporu do viacerých fondov. Žiaľ, v Kultminore (Fond na podporu kultúry národnostných menšín) nás už niekoľko rokov vytrvalo odmietajú, pričom rôzne dni obcí pravidelne dostávajú finančnú podporu. Na Žitnoostrovský jarmok dostávame spravidla rovnakú odpoveď, a to, že nemá žiadnu kultúrnu hodnotu – napriek tomu, že svojou organizáciou, kultúrnymi programami a hodnotami je s dňom obce neporovnateľný... Pociťujeme to ako diskrimináciu.“

„Keďže teda nemáme vonkajšie zdroje, musíme rozpočet jarmoku riešiť z vlastných prostriedkov. Sú dva spôsoby, ako to urobiť. Jeden je: oplotiť areál a zaviesť vstupné. To sme však nechceli, keďže chceme dať všetkým, nielen Dunajskostredčanom, ale aj obyvateľom okresu, možnosť návštevy kultúrnych programov zadarmo. Jedlo a pitie už samozrejme zadarmo nie sú, no tie si návštevník nemusí povinne kupovať.

Vychádzali sme z toho, že vysoká minuloročná návštevnosť nám dala možnosť zvýšiť cenu poplatkov za predajné miesta.

Vlani sme ponúkli predajcom nízke účastnícke poplatky, čo sa nám ale neosvedčilo – predajcovia nápojov a jedál to zneužili. Napriek tomu, že ich mesto kvôli poskytnutým zľavám žiadalo o predaj občerstvenia za zníženú cenu, nedodržali to. Aj preto sme sa teraz rozhodli zvýšiť poplatky za predajné miesta.

Najdrahšou časťou je vnútorný okruh, tu sme zaviedli 100% zvýšenie účastníckeho poplatku a 50% zvýšenie vo vonkajších častiach.

Vďaka tomu môžeme zabezpečiť, že Žitnoostrovský jarmok zostane pre návštevníkov bezplatný,“

- zosumarizoval riaditeľ jarmoku Zoltán Pápay.

Zvýšené poplatky za miesta však predpokladajú vysokú návštevnosť – v záujme toho museli organizátori zachovať štandard kultúrnych programov a hviezdnych vystúpení, inak by sa predajcom účasť neoplatila. Treba dodať, že záujem predajcov jedla a nápojov bol aj tohto roku enormne vysoký a všetky miesta sa rýchlo vypredali – dokonca sme predajné miesto nedokázali ponúknuť každému záujemcovi.

Tohto roku budú na jarmoku každý deň 3-4 veľké živé koncerty, ktorými chcú organizátori osloviť každého návštevníka. Samozrejme, šancu predstaviť sa dostanú aj miestne amatérske kapely a interpreti, no popri nich na tých, ktorí sa chcú hudobne-kultúrne vyžiť, čakajú známe a uznávané mená.

Bikini, Sisa Lelkes Sklovská, György Korda a Klári Balázs, R-GO, TNT, Miklós Fenyő, Republic, Curtis, Péter Sándor, Gergő Szekér, CandyMen Duo, Phoenix RT, Flash is Back, formácia Apák, Opera Trio, Judit Kosáry a Juraj Derzsi starší, Szabolcs Kosár a Janka Józsa Kosár, Attila Juhos či kapela Glamour – a na sobotu chystáme ešte jedno veľké hviezdne prekvapenie...

Text a foto: Attila Nagy

Toto ste už čítali?

Cookies