
Poslanci v dôvodovej správe poukázali na to, že súčasne účinný valorizačný mechanizmus pre dôchodkové dávky zohľadňuje rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok predchádzajúceho roka. V roku 2022 boli pritom prostredníctvom tohto mechanizmu zvýšené dôchodkové dávky o 1,3 %.
Podotkli však, že vývoj spotrebiteľských cien zaznamenal výrazný medziročný nárast najmä v druhom polroku 2021 (v priemere 4,6 %), v januári 2022 inflácia za domácnosti dôchodcov dosiahla medziročnú hodnotu 9,1 %.
"Zvýšenie dôchodkových dávok v januári 2022 teda výrazne zaostáva za inflačným vývojom v druhom polroku 2021 a v januári 2022, čím klesá schopnosť dôchodcov zaplatiť svoje výdavky za tovary a služby," upozornili predkladatelia.
Pôvodne poslanci navrhovali vyplatiť v júli tohto roka dôchodcom sumu 13. dôchodku v zásade v jeho polovičnej výške. Ministerstvo práce však odporučilo vyplatiť 13. dôchodok v júli nie v polovičnej, ale v celej výške. Nárok na 13. dôchodok v novembri 2022 už následne nevznikne.
Výška 13. dôchodku zostane nezmenená. Maximálna suma je 300 eur pre dôchodcov s najnižšími príjmami a spodnú hranicu výplaty 13. dôchodku vyrátanú podľa vzorca v závislosti od príjmu zákon stanovuje na 50 eur. Novela zákona má byť účinná od 1. júna tohto roka.
Press MPSVR SR
Toto ste už čítali?

Z diakona kňazom: Vo Veľkom Mederi arcibiskup vysvätil Tamása Ollého
V sobotu 28. júna sa v Rímskokatolíckom farskom kostole...

Thermalpark v Dunajskej Strede rozšíril svoju ponuku o nový gastro zážitok
Počas jedného z najslnečnejších dní tohto leta, 26. júna,...