Back to top

Firmy majú stále záujem o absolventov IT odborov či ekonómov

Publikované: 8. marec 2018 - 11:45
Výber tej správnej vysokej školy získava v súčasnosti na dôležitosti. Do študijného veku sa totiž dostávajú stále slabšie populačné ročníky a počet vysokoškolákov postupne klesá.

Výber správneho študijného odboru môže mladým ľuďom zaručiť, že po skončení školy nebudú mať problém zamestnať sa. Najžiadanejšou vysokoškolskou kvalifikáciou je naďalej odbor IT technológií, dopyt zamestnávateľov je aj po absolventoch z ekonomických odborov. Tvrdí to personálno-poradenská spoločnosť McRoy.

Výber tej správnej vysokej školy získava v súčasnosti na dôležitosti. Do študijného veku sa totiž dostávajú stále slabšie populačné ročníky a počet vysokoškolákov postupne klesá. "Okrem toho, významný podiel mladých ľudí sa rozhoduje pre štúdium v zahraničí, kde veľká časť z nich po absolvovaní školy zostáva. Na trhu sa preto prehlbuje nedostatok absolventov vybraných kvalifikácií. Dá sa očakávať, že táto situácia sa bude v najbližších rokoch zhoršovať,"predpokladá manažér McRoy Radek Zabloudil.

Výber správneho študijného odboru preto môže mladým ľuďom zaručiť, že po skončení školy bude po nich vysoký dopyt potenciálnych zamestnávateľov. Naopak, ak si vyberú niektorý z menej vhodných odborov, bude im s vysokou pravdepodobnosťou hroziť, že sa v ňom nezamestnajú.

Najžiadanejšou vysokoškolskou kvalifikáciou je aj naďalej tá v oblasti IT. "Na trhu momentálne chýba vyše 20.000 IT špecialistov. Ide o programátorov, správcov sietí, firemných informatikov, web developerov," priblížil Zabloudil.

Ďalej je dopyt aj po absolventoch s ekonomickým vzdelaním. Po absolventoch týchto odborov siahajú bežné podniky, ktoré hľadajú účtovníkov či audítorov. Vysoký dopyt vytvárajú aj centrá zdieľaných služieb, ktoré ponúkajú podporné ekonomické služby pre svojich klientov v zahraničí. Práve tie siahajú aj po čerstvých absolventoch bez akejkoľvek praxe.

Ďalšími žiadanými absolventmi sú strojári, elektrotechnici, ale aj technológovia. "Dá sa povedať, že akýkoľvek absolvent technického smeru je z pohľadu zamestnávateľov zaujímavý. Keďže význam týchto ľudí s meniacou sa štruktúrou ekonomiky iba rastie, môžeme predpokladať, že o päť rokov, keď mladý človek štúdium ukončí, bude záujem o neho ešte vyšší než dnes," vysvetľuje Zabloudil.

Na opačnej strane rebríčka najperspektívnejších vysokoškolských špecializácií stoja humanitné odbory ako sociálna práca, environmentálne manažérstvo, filozofia, kulturológia, či veda o umení. Ich problémom je, že súkromný sektor vytvára po ich absolventoch iba minimálny dopyt, pričom verejná sféra ich ani zďaleka nedokáže zamestnať všetkých. "Výsledkom je, že často až vyše dve tretiny absolventov týchto odborov nachádzajú uplatnenie mimo vyštudovaného odboru. Nezriedka končia na pozíciách, kde stačí aj stredná škola. Z pohľadu ich kariérneho uplatnenia tak študovali zbytočne," myslí si Zabloudil.

Zdroj: teraz.sk

Toto ste už čítali?

Cookies