Bola to vaša prvá návšteva Slovenska? Prečo ste si vybrali práve naše stretnutie?
„Pred pár mesiacmi som bol v Slovinsku s belgickou U17-kou na zápase kvalifikácie na Majstrovstvá Európy, ale na Slovensku som prvýkrát. Čo sa týka DAC-u, klub má kontakty v Belgicku a vedenie ma pozvalo na jeden zápas slovenskej najvyššej súťaže. Pozitívne som bol prekvapený - možno ani nie tak samotným stretnutím, ktorého prvý polčas zaostal za očakávaním, aj keď druhé dejstvo už malo podstatne vyššiu úroveň. Bolo dobré vidieť, že aj menšie mužstvo ako DAC dokáže zdolať lídra z Trenčína. Tých takmer štyritisíc fanúšikov - podľa atmosféry by som odhadoval dvojnásobok - si poriadne užívali stretnutie a predovšetkým víťazstvo DAC-u. Bol to pre nich krásny večer.“
Ako sa vám pozdával priebeh a výsledok stretnutia?
„Prvý polčas priniesol defenzívny futbal, DAC kládol poriadny dôraz na bránenie, ale to bolo pochopiteľné, keďže sa po štyroch prehrách predstavil proti lídrovi tabuľky. Bolo logické, že tréner zvolil trochu opatrnejšiu taktiku. Druhá polovica hry však priniesla otvorenejší futbal a to hlavne po krásnom domácom góle ľavačkou. Následne sa musel Trenčín pustiť do útoku. Na obidvoch stranách boli gólové príležitosti. K futbalu a dobrému výsledku je potrebné aj šťastie. Podarilo sa zdolať kvalitne ofenzívne ladený Trenčín a to je veľmi pekný výsledok.“
Videli ste síce len jeden zápas slovenskej ligy, no napriek tomu - kam by ste ho zaradili pri porovnaní úrovne belgickej najvyššej súťaže?
„Je veľmi náročné hodnotiť súťaž po vzhliadnutí jediného duelu, ligu treba spoznať dôkladnejšie. Druhý polčas sa však hral na vysokej úrovni a som si istý, že Trenčín by si našiel miesto aj v belgickej najvyššej súťaži, v Jupiter lige. Neviem však povedať, či by sa dostal do play-off, teda medzi šesticu najlepších, ale určite by sa udržal v prvej lige. DAC je zas v štádiu výstavby. Viem však, že má veľké ambície: stavia sa nový štadión a aj mládežnícka akadémia. Videl som plány a povedal som vedeniu, že si vyžadujú obrovské investície. To nie sú len obyčajné európske plány, ale sú porovnateľné s Premier League. A dobre vieme, že tam majú kluby niekoľkonásobne vyšší rozpočet ako vy. Aj preto patrí gratulácia každému, kto je súčasťou týchto plánov.“
Videli ste v stretnutí hráčov, ktorí by mohli byť zaujímaví pre váš klub?
„Priamo nie. Videl som niekoľko dobrých trenčianskych futbalistov, jedného-dvoch zaujímavých hráčov v DAC-e, ale ako aj sami viete: Anderlecht je aj v belgickej lige považovaný za veľkoklub, ktorý v súčasnosti nehľadá hráčov takéhoto typu. Sú tu mladí hráči a ak chceme dostať reálny pohľad o slovenskej najvyššej súťaži, tak by sem pozorovatelia museli prísť aspoň tri-štyrikrát. Podľa môjho názoru má slovenská liga svoju kvalitu. Za KAA Gent aj FC Bruggy hrajú bývalí trenčianski futbalisti, čo ukazuje, že sú na dobrej ceste. Aj vďaka tomu môže byť slovenská najvyššia súťaž zaujímavá pre zahraničie.“
Cieľom vašej cesty teda nebolo sledovať hráčov Fortuna ligy...
„Nie. Dôvodom mojej návštevy bolo, že viacerí belgickí odborníci pomáhajú dať dunajskostredskému projektu reálne kontúry. Pozvali ma sem, aby som si pozrel tieto plány z pohľadu špecialistu so zahraničnými skúsenosťami a pomohol tak týmto plánom. Poviem úprimne, projekt DAC-u ma pozitívne prekvapil.“
Je Anderlecht otvorený spolupráci s iným klubom, prípadne už spolupracuje s nejakým mužstvom z východnej Európy?
„Nazvať to spoluprácou by bolo silné slovo, ale Anderlecht je vždy pripravený zdieľať svoje znalosti ďalej a keď sa o ne zaujíma DAC, tak o tom môže byť reč. Anderlecht je známy ako historicky najúspešnejší belgický klub. Už sedem-osem rokov je naša mládežnícka akadémia na vysokej úrovni a dosť veľa zaujímavých ľudí chodí do Belgicka práve kvôli Anderlechtu, aby nám ponúkli spoluprácu. Najmä v oblasti mládeže a vzdelávania majú záujem spolupracovať: radi by našli nového Lukakua, Tielemana či Praeta. Chcú z nich spraviť profesionálnych futbalistov, ktorých by neskôr predali do európskych veľkoklubov. Ak DAC zaujíma spolupráca, tak by sa určite dal uzavrieť dobrý obchod. Nespolupracujeme ani s jedným východoeuróskym klubom. V minulosti sme spolupracovali s africkými mužstvami (Ghana, Pobrežie Slonoviny) na jednom zaujímavom projekte, ale vďaka novým pravidlám FIFA sme naše siete spolupráce rozhodili inde. Momentálne sme otvorení, keby nejaký klub alebo združenie chcel s nami zdieľať informácie. Je určite prínosné, ak aj my sa môžeme priučiť niečo od zahraničných ľudí a oni zase od nás. Nič nám teda nestojí v ceste, ak by bol záujem dohodnúť nejakú spoluprácu.“
Zdroj: fcdac.sk
Toto ste už čítali?
Tlačová konferencia po zápase DAC 1904 - Michalovce (0:1)
Včerajšie ligové stretnutie DAC 1904 - Michalovce (0:1)...