Back to top

Korona sa už šíri nekontrolovane, odborníci pritvrdzujú: Čo by znamenal zákaz vychádzania!

Publikované: 12. december 2020 - 20:42
Takto to už ďalej nejde. Pandemická komisia na čele s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (46) vyzýva, aby vláda prijala oveľa tvrdšie opatrenia, ako tie, ktoré ohlásili skôr tento týždeň.
Korona sa už šíri nekontrolovane, odborníci pritvrdzujú: Čo by znamenal zákaz vychádzania!

Namiesto zatvorenia obchodov až krátko pred Vianocami odporúčajú zaviesť zákaz vychádzania tak, ako sme ho videli pred celoplošným testovaním. V praxi to znamená to, že povolená bude iba cesta do práce, do najbližších potravín či k lekárovi. O všetkom teraz bude rozhodovať vláda. Krajčí hovorí, že Slovensko zažíva nekontrolovateľné šírenie vírusu a pandemická komisia tak musela prehodnotiť svoje stanoviská.

„Sme svedkami reťazového šírenia a má to znaky nekontrolovaného šírenia. V súčasnosti máme tempo rastu o 32 % nových pozitívnych ľudí za týždeň. Za posledných sedem dní nám v nemocniciach pribudlo 300 pacientov, zvyšuje sa počet zdravotníkov v karanténe (2 917). Každý piaty pacient, ktorý sa dostane do nemocnice tomuto ochoreniu podľahne,“ zdôvodňuje radikálny návrh komisie Krajčí.

Uzniesli sa na tom, že podobný lockdown, ako sme videli pred celoplošným testovaním, treba zaviesť čo najskôr. To znamená, že povolená bude cesta do práce, do školy pre pretestovaných, do najbližšieho obchodu a návšteva prírody v rámci okresu. Návrh znamená aj obmedzenie cestovania medzi okresmi na sviatky, v prípade zákazu vychádzania by to bolo možné iba pre pretestovaných.

„Treba si uvedomiť, že pri takomto nekontrolovanom šírení, stretnutie s rodinou, s ktorou nežijeme, môže byť vždy rizikové. Z tohto pohľadu by bolo najlepšie, keby Vianoce mohli byť len v úzkej rodine. Pokiaľ by bolo nevyhnutné byť s príbuznými, ktorí sú osamelí, dá sa využiť test. Konzílium navrhuje, aby to bolo také prísne, že to bude obmedzené na okres,“ povedal Krajčí.

Odkedy by to bolo v platnosti, závisí od rokovania Ústredného krízového štábu a vlády. „Jedine oni môžu zaviesť zákaz vychádzania. Čím skôr to bude, tým kratší lockdown by to mohol byť. Pandemická komisia povedala, že čo najskôr,“ povedal Krajčí s tým, že on bude presadzovať tento variant. Minister komunikoval aj s premiérom Matovičom. Ten vraj nemal nič proti tomu, aby sa vyjadrili odborníci.

„S výnimkou troch zástupcov komisie, ktorí sa zdržali, tieto opatrenia členovia podporujú. Na Pandemickej komisii sú zástupcovia ministerstiev, ocenili, že išlo o debatu na základe vedy. Nevieme, čo však prinesie premiér, možno to bude iný nápad,“ dodal Krajčí.

Hlavná epidemiologička ministerstva Henrieta Hudečková tvrdí, že postupne by vyhodnocovali čísla a podľa toho by vedeli povedať termín konca tohto zákazu. Teraz by navrhovali koniec 10. 1. 2021 „Ide nám o dosiahnutie cieľa dostať sa pod určité hodnoty, aby sme neohrozovali ľudí. Podstatou je zaviesť zákaz vychádzania a obmedziť styk ľudí. Ako dlho to bude trvať, závisí od toho, ako skoro sa prijmú tieto opatrenia,“ vysvetlila.

Najhoršie na tom je Trenčín, Púchov, Ilava, situácia sa zhoršuje aj v Trnavskom a Bratislavskom kraji. Lôžka pre pacientov s COVID-19 sú už napríklad v trenčianskej nemocnici obsadené na 94 %. Zo 131 reprofilizovaných lôžok ostalo len osem voľných. Zlá situácia je aj v bratislavských nemocniciach. Nemocnica na Antolskej v bratislavskej Petržalke je obsadená na 170 %.

Matematik Richard Kollár je ďalším z expertov, ktorý hovorí o nedostatočnosti opatrení a varuje pred naplnením nemocníc. „Opatrenia, ktoré boli ohlásené tento týždeň, podľa našich odhadov nebudú postačujúce na dramatické zlepšenie situácie na Slovensku a môžu viesť k výraznému sklamaniu obyvateľov v januári z ich výsledku a k nutnosti vtedy zaviesť ešte prísnejšie dlhotrvajúce opatrenia. Čím skôr teraz zavedieme prísne opatrenia, tým skôr a v tým lepšej situácii ich budeme môcť neskôr uvoľniť,“ tvrdí expert. Pripomína, že 2 500 hospitalizovaných je hranica, ktorú si štát stanovil ako jedno z kritérií na spustenie lock­downu v celej krajine. V súčasnosti ich je takmer 2 200. Ďalším kritériom je 5 000 nových prípadov, pričom za štvrtok ich pribudlo 5 189.

Na čom sa uzniesli

  • čo najskôr zaviesť podobný lockdown, zákaz vychádzania, aký sme tu mali pred celoplošným testovaním - možnosť ísť do práce, testovaní žiaci do škôl, do najbližšieho obchodu po základné veci a návšteva prírody len v rámci okresu
  • zatvorené zostanú reštaurácie, ako doteraz aj iné obchody a služby, ktoré by neboli v tom základnom balíku otvorených prevádzok
  • trvať by to malo do 10. januára - možné skoršie otvorenie, ak sa krajina zatvorí skôr
  • zrejme by sa zatvorili opätovne kiná, divadlá aj kostoly
  • aktuálne je vraj nedostatok testov a nie je možné otestovať všetkých, aby mohli cestovať medzi okresmi v čase zákazu vychádzania - tí, ktorí budú mať test, budú mať však výnimku
  • pri takejto nepriaznivej situácii odkladanie lockdownu predlžuje čas jeho trvania - čím neskôr ho zavedieme, tým dlhšie musí trvať, aby sme sa dostali k pozitívnym číslam
  • cestovanie bude výrazne obmedzené - možnosť iba do práce, možnosť ísť za rodinou na sviatky neodporúčajú „Konzílium navrhuje, aby to bolo také prísne, že to bude obmedzené na okres.“
  • lyžovačky by nemali výnimku, pokiaľ by tento návrh prešiel

 

7 okresov mení pravidlá

  • Hygienici od dnešného dňa sprísňujú pravidlá v siedmich okresoch. Ide o Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou, Myjava, Považská Bystrica, Púchov a Ilava.
  • Zakazuje sa organizovanie príležitostných trhov, stretnutí spojených s konzumáciou nápojov a jedla aj hromadné kultúrne podujatia, ktoré sa konajú v prevádzke umeleckého zariadenia, môžu mať len sediacich účastníkov.
  • V kostoloch môžu byť omše len pre sediacich účastníkov. Na jednu osobu musí pripadať 15 štvorcových metrov. Sedieť by sa malo v každom druhom rade a medzi miestami by malo zostať jedno voľné miesto.
  • Rodinné stretnutia priamych príbuzných sú naďalej povolené.

Stratégia vakcinácie

Infektológ Pavol Jarčuška hovorí, že na komisii prijali aj stratégiu vakcinácie. „Aby očkovanie bolo efektívne, tak by malo byť zaočkovaných 65 % populácie pri štandardnom vývoji epidémie. Prijali sme stratégiu podľa rizikovosti skupín. Takmer všetky vakcíny sa dávajú v dvojdávkovom režime - trojtýždňový odstup/mesiac,“ vysvetlil expert.

Kto bude mať nárok na vakcínu

1. vlna - zdravotníci, zamestnanci DSS, študenti zdravotníckych odborov, pracovníci kritickej infraštruktúry - policajti, vojaci, energie
2. vlna - ľudia nad 65 rokov, chronicki chorí, DSS klienti
3. vlna - špecifické komunity s vysokým rizikom šírenia ochorenia (učitelia, marginalizovaní, ľudia bez domova)
4. vlna - ľudia nad 18 rokov

 

​ma7.sk/cas.sk

 

Toto ste už čítali?

Cookies