Back to top

Môže nastať zmena vzdelávacieho systému?

Publikované: 20. január 2017 - 14:46
V stredu popoludní sa vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Dunajskej Strede uskutočnilo stretnutie s Petrom Krajňákom, autorom Projektu Učiace sa Slovensko.

Na začiatku fóra, na ktorom boli prítomní riaditelia a vedúci pracovníci základných a stredných škôl, primátori, starostovia a predstavitelia politického života, predniesol uvítaciu reč viceprimátor Dunajskej Stredy,  A. Szabó László, potom Vladimír Burjan, poradca, informoval prítomných s reformou vzdelávania naplánovanou na 10 rokov.  Uviedol, že pripravujú odborné materiály, ku ktorým sa odborná a laická verejnosť môže vyjadriť. To, že sa plánuje na 10 ročné obdobie, nie je náhoda. Dúfajú v podporu širokého politického spektra, aby sa nezávisle od budúcej politickej situácie  a účasti akýchkoľvek strán v budúcich vládach, reforma mohla realizovať. Reforma je postavená na príklade fínskeho vzdelávacieho systému a pozdvihla by úroveň vzdelávania na Slovensku na úplne inú úroveň.  Na to je potrebné dlhšie časové obdobie, podľa niektorých názorov aj viac ako 10 rokov. Odvážny odborný materiál, ktorý sa pripravuje, nie je dokumentom riadiacim sa politickou ideológiou.

Podľa zmien by povinná školská dochádzka trvala 12 rokov a začala by sa v piatom veku dieťaťa. Zároveň  by sa dôraz kládol na individuálny prístup k jednotlivcovi. Výzvou však ostáva otázka vzdelávania na inštitúciách s maďarským vyučovacím jazykom, keďže táto téma v materiáli zatiaľ nie je obsiahnutá, na čo upozornili aj odborné kruhy.

Počas diskusie sa jej účastníci zaoberali viacerými témami, ako potrebou ešte dlhšieho plánovania, problematikou nárastu počtu žiakov v školách obcí v okolí Bratislavy a aj o tom, ako zvládnuť predĺženú školskú dochádzku a tiež otázkou finančných zdrojov. Toto stretnutie bolo práve kvôli takejto výmene názorov.

Toto ste už čítali?

Cookies