Umelec narodený v Tornali vyštudoval fakultu grafiky a knižnej ilustrácie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Od roku 1970 žije na Žitnom ostrove, v Šamoríne a Dunajskej Strede.
Na otvorení výstavy z jeho grafík a malieb prítomných privítala moderátorka Edit Tilajčík, medzi nimi, okrem umelca, viceprimátora mesta Attilu Karaffu, ako aj bývalého viceprimátora Gábora Bárdosa, dlhoročného priateľa Tibora Andrássyho.
Výstavu hodnotila Olga Bevilagua, pracovníčka Žitnoostrovského múzea. Ako povedala, diela autora nenechali obyvateľov bez odozvy. Je maliarom protikladov, jeho prácou preniká dramatičnosť, realistické znázornenie a premyslená koncepcia. Citovala aj z nedávneho hodnotenia, ktoré podčiarkuje nevšednosť umelca.
Podľa kunsthistoričky Emílie Radimákovej totiž
„výtvarník Tibor Andrásy je jedinečným tvorcom medzi výtvarníkmi. Odkloniac sa od spôsobu ich náhľadu na tvorbu, kráča vlastnou cestou“.
Prítomným ešte tlmočila niekoľko myšlienok historičky umenia Kornélie Nagy, ktorá bola nápomocná pri realizácii výstavy, ale nemohla sa vernisáže zúčastniť:
„Umelec chodí s otvorenými očami, v prvom rade ho zaujíma svet farieb, do popredia sa dostáva zobrazovanie prírody. Jeho pohľad je otvorený, v popredí jeho záujmu je farba a forma. Jeho grafiky, obrazy sú ucelenými pocitmi, nesú v sebe vnútornú pravdu spletitých konfliktov“.
Po hodnotení v maďarskom a slovenskom jazyku moderátorka vernisáže odovzdala slovo umelcovi, ktorý dojato ďakoval.
Vernisáž spríjemnila učiteľka Základnej školy umenia v Dunajskej Strede Zsuzsanna Horváth Bazsó hrou na flaute.
Výstava vo výstavnej sieni Žitnoostrovského múzea potrvá do 28. augusta 2020.
Text a foto: Rózsár Vince
preklad: -esz-
Toto ste už čítali?
Oslava Svetového dňa hudby v Dunajskej Strede koncertom speváckych zborov
V piatok 21. júna, v podvečer Svetového dňa hudby, sa...