Atmosféru výstavy umocnil svojou hrou klavírny virtuóz Bertók István a riaditeľ galérie, Iván Péter, privítal hostí. V kruhu hostí privítal aj viceprimátora mesta, , Dr. Horvátha Zoltána, Karaffu Attilu, predsedu Komisie pre kultúru a medzinárodné vzťahy, Bugár Györgya, poslanca mestského zastupiteľstva, Almási Róberta, umeleckého maliara, predsedu kuratória a, kurátorku výstavy Rákóczy Gizelly , N. Mészáros Júliu, historičku umenia.
N. Mészáros Júlia oboznámila hostí so životom Rákóczy Gizelly, umeleckej maliarky, ktorá umrela pred dvoma rokmi a ktorej život bol naplnený skúmaním kozmického sveta, ľudskej civilizácie, tiež kultúrou, bytím, farbou, svetlom, pohybom, tomu zodpovedajúcim úzkym vzťahom priestoru a času, kozmu a ľudstva. Uviedla, že umelkyňa vytvorila od konca 70. rokov výnimočne dôležité životné dielo, z ktorého výber môžu návštevníci práve zhliadnuť na tejto výstave. Na záver citovaná myšlienka Dietfrieda Gerhardusa: „Umelecké výtvory — nech už sú akéhokoľvek typu — majú jednu spoločnú vlastnosť: patria medzi veci, ktoré ako umelecké predmety ’niečo znamenajú’, ’na niečo sa vzťahujú’, ’(po)ukážu na niečo’, ’odvolávajú sa na niečo’; obrazy ’o niečom hovoria’.”
Riaditeľ galérie potom pozval hostí na poschodie, kde sa otvorila výstava Štúdia Vajdu Lajosa pod názvom Antilogika. Na neobyčajnom otvorení sa podieľali performeri Szolnoki József a Ivan Buharov, v rámci ich predstavenia odznel aj upravený šláger 21. storočia Szenesa Ivána: Klikkelj rám! (Klikaj na mňa).
Spomienková výstava Rákóczy Gizelly a videoinštalácie Štúdia Vajdu Lajosa sú bezplatné a prístupné do 3. marca.
Fotografie si môžete pozrieť v našej galérii.
Toto ste už čítali?
Rendezvous výtvarného umenia a hudby vo Vermesovej vile
Do Galérie súčasných maďarských umelcov (GSMU) v piatok...