Karí šošovica
Potrebujeme:
- 400 g veľkej šošovice
- 1 stredne veľkú cibuľu
- 2-3 strúčiky cesnaku
- lyžičku rasce
- 3 lyžičky karí korenia
- kyslú smotanu
- olej, soľ
Postup: Šošovicu preberieme, prepláchneme a namočíme v studenej vode aspoň na 2 hodiny. Vo väčšej nízkej rajnici rozpálime olej, pridáme najemno nakrájanú cibuľu a cesnak, na najmenšom ohni restujeme. Šošovicu precedíme a premyjeme, necháme odkvapkať, pridáme k základu a pražíme asi 10 minút. Miešame, aby zmes neprihorela a rovnomerne sa orestovala. Potom zalejeme asi 2,5 dl horúcej vody, pridáme koreniny a soľ, premiešame a dusíme pod pokrievkou 20-25 minút, občas skontrolujeme množstvo vody a premiešame. Odstavíme, vmiešame kyslú smotanu, podľa chuti dosolíme. Podávame s volským okom a ozdobíme vňaťou petržlenu, zeleru alebo pažitky.
Pšenový nákyp s tvarohom
- 300 g pšena
- 1 mäkký tvaroh
- 4 lyžice medu
- 6 lyžíc slnečnicového oleja lisovaného za studena
- hrsť hrozienok namočených 20 minút vo vode
- štipku mletej škorice
- hrsť lúpaných slnečnicových semien
- hrsť nasekaných vlašských orechov
- 2 jablká
- 1 vajce – môžeme vynechať
- strúhanku
Postup: Pšeno v menšom hrnci prelejeme vriacou vodou, premiešame, vodu zlejeme. Zopakujeme celkovo trikrát, predídeme tým horkej pachuti jedla. Prepláchnuté pšeno zalejeme 1,5-násobným objemom horúcej vody a varíme 5 minút. Odstavíme a pod pokrievkou necháme 15 minút dôjsť. Zatiaľ nakrájame na kocky jablká, predhrejeme rúru a vymastíme väčšiu okrúhlu nádobu z jenského skla alebo menší vysoký plech. Vysypeme strúhankou alebo kukuričnou krupicou. Pšeno zmiešame s ostatnými surovinami, zmes navrstvíme do zapekacej nádoby a pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňov 30-40 minút.
Cícerová sviečková
Potrebujeme:
- pohár cíceru (2 dl)
- koreňovú zeleninu alebo mrazenú zmes pod sviečkovú (300 g)
- cibuľu
- olej
- jednu kyslú smotanu
- soľ, horčicu, citrón, cukor, sódu bikarbónu
Postup: Cícer cez noc namočíme vo väčšej nádobe, keďže svoj objem takmer zdvojnásobí. Vodu zlejeme a varíme v čerstvej, s lyžičkou sódy bikarbóny domäkka asi 30 min. Na oleji opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme pokrájanú koreňovú zeleninu. Chvíľu restujeme, podlejeme horúcou vodou alebo zeleninovým vývarom a dusíme. K mäkkej zelenine pridáme polovicu vareného cíceru, kyslú smotanu a rozmixujeme. Ochutíme horčicou, citrónovou šťavou, cukrom a soľou. Podávame so špaldovými cestovinami a zvyšným uvareným cícerom.
Pohánkové palacinky s bryndzou
Potrebujeme:
- 300 g pohánkovej múky
- 600 ml vody
- soľ
- 1 vajce – môžeme vynechať
- kyslú smotanu
- bryndzu
Postup: Do vody vsypeme múku, štipku soli, vajce a vymiešame cesto. Necháme postáť 30 minút. Na rozohriatej panvici pečieme palacinky, ide to aj bez oleja, oproti klasickým zo pšeničnej múky, sa tieto palacinky netrhajú. Kyslú smotanu zmiešame s bryndzou v pomere 1:1 a zmesou plníme palacinky. Môžeme pridať pažítku alebo zelenú cibuľku.
Banánová omeleta
Potrebujeme:
- 3 banány
- 1 vajce
- 1 dl mlieka
- 2 PL hladkej múky – špaldovej alebo ovsenej
- trošku cukru
- olej
Postup: Banány olúpeme, prekrojíme napoly a potom pozdĺžne. Štvrťky banánov uložíme rovnomerne po celej panvici s rozohriatym olejom, chvíľku pražíme. Z vajíčka, múky, mlieka a cukru vyšľaháme riedke cesto, ktorým zalejeme rozvoniavajúce banány. Prikryjeme a necháme piecť, kým povrch nestuhne. Otočíme a dopečieme z druhej strany. Ihneď podávame.
Zdroj: plnielanu.zoznam.sk
Toto ste už čítali?
„Vargabéles“ (názov maďarského národného zákuska – istej formy závinu)
Áno, áno, kto by ho nepoznal!? Je bratrancom závinu,...
Chute Kukkónie – Ľahký a rýchly kurací paprikáš s domácimi rezancami
V dňoch, keď sme doma, dostávajú sa do popredia také...