Podľa MŽP sa pod výrazný pokles podpísali najmä dva faktory – spoplatnenie igelitových tašiek od 1. januára 2018 a zvýšenie ohľaduplnosti ľudí voči životnému prostrediu. Ľudia podľa envirorezortu nenakupujú zbytočné množstvá igelitiek a viac si uvedomujú dopady ich zaťaženia na životné prostredie.
Cieľom je úplný zákaz predaja
Slovensko v roku 2010 spotrebovalo podľa Európskej komisie najviac igelitových tašiek na jedného obyvateľa spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Dlhodobým cieľom MŽP je dosiahnutie úplného zákazu predaja igelitových tašiek. „Všetko musí mať svoju postupnosť. Pred dvomi rokmi sme igelitové tašky spoplatnili, v súčasnosti vytvárame predpoklady na zákaz,“ vyhlásil ešte v júli minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).
Za poskytnutie bezplatnej igelitovej tašky hrozí obchodníkovi pokuta vo výške 500 až 50-tisíc eur. Dodržiavanie zákona o odpade, ktorý stanovuje zákaz bezplatného rozdávania igelitiek, kontroluje Slovenská obchodná inšpekcia (SOI). Tá okrem spoplatňovania igelitových tašiek kontroluje aj to, či obchodník poskytuje spotrebiteľovi možnosť zakúpenia iných druhov tašiek. V roku 2018 SOI skontrolovala celkovo 205 prevádzok.
Výrazné zaťaženie pre životné prostredie
Pochybenia týkajúce sa igelitových tašiek objavila v 24 prevádzkach. Kontroly SOI ukázali, že v roku 2019 nastal posun aj u obchodníkov. Pri 66 kontrolách zameraných na dodržiavanie zákazu bezplatného poskytovania igelitových tašiek nenašli kontrolóri pochybenie ani v jednej prevádzke. Presná štatistika priemernej spotreby igelitových tašiek na jedného obyvateľa za rok 2019 bude známa v budúcom roku.
Pomenovanie „igelitky“ dostali jednorazové tašky podľa nemeckej firmy IG Farben, ktorá bola najväčším producentom polyvinylchloridu v Európe. Práve z tejto látky sa v minulosti igelitové tašky vyrábali. Neskôr sa začali vyrábať hlavne z polyetylénu alebo polypropylénu. Pomenovanie „igelitka“ sa však zachovalo do dnes. Všetky materiály, ktoré boli používané na ich výrobu, sú zaradené medzi plastové fólie. Igelitové tašky predstavujú výrazné zaťaženie pre životné prostredie. Doba rozkladu igelitovej tašky v prírode je približne tisíc rokov.
felvidek.ma
Toto ste už čítali?
Vláda schválila zoznam obcí, v ktorých vzniknú centrá zdieľaných služieb
Vo vybraných 22 obciach z najmenej rozvinutých regiónov...