Back to top

Spomienka na obete holokaustu a rasového násilia v Dunajskej Strede

Publikované: 10. september 2023 - 12:11
Pamiatku obetí holokaustu a rasového násilia si v piatok dopoludnia uctili pietnou spomienkou pod názvom Nezabudnutí susedia, ktorú zorganizovala Židovská náboženská obec Dunajská Streda.
Spomienka na obete holokaustu a rasového násilia v Dunajskej Strede

Spomienkové stretnutie sa začalo zvukom sirény a zvonov a potom si prítomní minútou ticha uctili pamiatku rasových obetí vojny.

Predseda Židovskej náboženskej obce Dunajská Streda Jozef Schwartz vo svojom príhovore pripomenul, že pamätným dňom obetí holokaustu a rasového násilia na Slovensku je 9. september. Keďže tento rok pripadá 9. september na sobotu, deň, ktorý je pre Židov najsvätejším dňom, tohtoročná spomienka sa koná o deň skôr.

„9. september 1941 sa zapísal do našich dejín ako tragický deň, v ktorom vláda vojnového Slovenského štátu prijala nariadenie o právnom postavení Židov známe ako Židovský kódex, ktorý sa skladal z 270 paragrafov týkajúcich sa len Židov. Toto nariadenie odobralo našim spoluobčanom židovského pôvodu občianske a ľudské práva, vylúčilo ich zo spoločenského a hospodárskeho života, zbavilo ich majetku a v konečnom dôsledku im odňalo život vo vyhladzovacích a koncentračných táboroch,“ povedal.

Asi 13 000 Židov bolo od septembra 1944 do marca 1945 deportovaných do koncentračných táborov pod vedením nemeckých vojenských a policajných orgánov, kde sa z ľudí stali bezmenné čísla. Vrátiť odňaté životy ani vymazať prežitú bolesť nie je možné, no predseda náboženskej obce je presvedčený, že prinavrátiť odňatú dôstojnosť je možné vzdávaním úcty obetiam holokaustu a rasového násilia.

„Aby sme znovu vrátili mená tým, ktorým mená odobrali a zamenili za obyčajné bezmenné čísla, každý rok si hlasno prečítame 50 mien obetí holokaustu a rasového násilia,“ povedal predseda židovskej náboženskej obce.

Po príhovore Jozefa Schwartza si mohli prítomní vypočuť myšlienky bratislavského hlavného rabína, rabína Myersa v slovenskom jazyku a zádušnú modlitbu za zosnulých v hebrejčine a následne položili spomienkové kamene k pomníku, čím si uctili pamiatku obetí holokaustu.

Text a foto: Vince Rózsár

Toto ste už čítali?

Cookies