„Bol zostavený plán, na základe ktorého budú vyzývaní obyvatelia kraja, aby sa dobrovoľne zúčastnili očkovania. Verím, že sa tak stane v masovom merítku. Očkovanie totiž považujem za svetlo na konci tunela. Môžeme vďaka nemu zachrániť tisíce životov a čoskoro sa vrátiť k normálnemu, plnohodnotnému životu vrátane stretávania sa či cestovania,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
Predstavitelia župy podieľajúci sa na krízovom manažmente aj na národnej úrovni sa spoločne so zdravotníkmi zaradili medzi prvých zaočkovaných na území Trnavského kraja. Dostali prvú dávku očkovacej látky Comirnaty vyvinutú spoločnosťami BioNTech a Pfizer. Druhá im bude podaná o 21 dní.
„Ďakujem všetkým zdravotníkom, pracovníkom zariadení sociálnych služieb a ďalším v prvej línii, ktorí už niekoľko dlhých mesiacov pracujú s vypätím síl. Verím, že vďaka očkovaniu postupne opadne stres z nákazy a jej ďalšieho šírenia na pracovisku a v rodinách. Obrovský obdiv a vďaka patrí aj vedcom, ktorí na vývoji vakcíny pracovali v bezprecedentnom nasadení,“ doplnil župan Viskupič.
Očkovanie prebieha po celom Slovensku postupne na v štyroch vlnách. Prioritne sa očkujú osoby z takzvanej prvej línie a terénu, následne osoby v rizikovom veku, onkologickí pacienti a pacienti s chronickými chorobami a napokon zvyšok populácie vo veku nad 18 rokov.
Pre úspešné zamedzenie šírenia koronavírusu treba podľa Národnej stratégie očkovania proti ochoreniu Covid-19 v podmienkach Slovenskej republiky zaočkovať 60 až 70 percent populácie, teda približne 3,3 milióna ľudí. V Trnavskom kraji žilo ku koncu roka 2019 viac ako 560 tisíc obyvateľov.
TTSK