
Až 44 percent Sloveniek sa aspoň raz v svojom živote stretlo s menštruačnou chudobou a 16 percent ju zažíva aj v súčasnosti, pričom pre dve percentá je to pravidelný problém.* O téme dostupnosti menštruačných potrieb sa však často mlčí. Menštruácia je prirodzenou súčasťou ich života. No pre mnohé mladé dievčatá na Slovensku je aj dôvodom stresu, hanby a dokonca v niektorých prípadoch aj prekážkou v bežnom školskom fungovaní.
“Ako zriaďovateľ stredných škôl si uvedomujeme svoju zodpovednosť, a aj v tomto prípade chceme byť užitoční tam, kde dokážeme skutočne pomôcť. Naším cieľom je zabezpečiť, aby menštruačné potreby boli dostupné dôstojne, diskrétne a bez stigmy. Aj pre tie, ktoré si ich nemôžu dovoliť. Som rád, že sa spájame s tými, ktorí sa tejto téme venujú dlhodobo a odborne v rámci Iniciatívy za dôstojnú menštruáciu,”
- povedal trnavský župan Jozef Viskupič.
Trnavský kraj zároveň spúšťa pilotný projekt, vďaka ktorému bude na každej zo 44 stredných škôl v kraji dostupný zásobník s bezplatnými hygienickými potrebami “Starterpack pre tvoje dni”. Vziať si ich môžu kedykoľvek, keď to potrebujú. Len tak. Bez otázok.
“Dievčatám chceme aj takto odkázať, že sú pochopené. Že sa nemusia hanbiť. Že sa môžu cítiť bezpečne. Pretože menštruácia nemá byť dôvodom, prečo niekto zostáva doma. V škole by sa mala každá žiačka cítiť prijatá. Skrátka, mať rovnaké šance na vzdelanie. Bez ohľadu na to, či má vlastné hygienické potreby alebo nie,”
- dodal župan Viskupič.
Okrem praktickej pomoci projekt zahŕňa aj osvetový a vzdelávací rozmer, ktorý má pomôcť znižovať stigmu okolo menštruácie. Podľa Jany Žitňanskej, ktorá v rámci TTSK zastrešuje tému dôstojnej menštruácie, je dôležité myslieť aj na dievčatá a ženy, ktoré z dôvodu zdravotného či sociálneho znevýhodnenia nenavštevujú stredné školy.
„Aj tieto dievčatá a ženy potrebujú vedieť, že menštruácia nemusí byť strašiakom ani záťažou pre rodinný rozpočet. Pracujeme na riešeniach, ktoré pomôžu aj im. A už čoskoro predstavíme prvé konkrétne kroky,“
- uviedla.
Prínos takejto podpory už pocítili aj niektoré stredné školy v kraji. Jednou z iniciátoriek zmeny je Vivien Vranková, študentka, ktorá v rámci participatívneho rozpočtu kraja rozbehla projekt bezplatných menštruačných potrieb na svojej strednej škole.
„Na začiatku som len cítila, že je divné, ak sa baby cítia trápne, keď z akéhokoľvek dôvodu nemajú tampóny či vložky. Menštruácia nie je hanba. A potreby by nemali byť luxus. Dnes máme u nás na škole zásobník a funguje to úplne normálne. Som fakt rada, že tento užitočný nápad inšpiroval Trnavský kraj a teraz bude pomáhať dievčatám na ďalších školách,“
- skonštatovala študentka Vivien.
Iniciatíva za dôstojnú menštruáciu je otvorenou platformou, ktorá spája odborníkov, samosprávy, školy, firmy aj mimovládne organizácie, ktoré spoločne usilujú o to, aby sa menštruácia stala rešpektovanou, prirodzenou a dôstojnou súčasťou verejného aj školského života. Aktuálne združuje 24 silných aktérov z rôznych oblastí. Vznikla aj za podpory spoločnosti Tesco.
„V Iniciatíve za dôstojnú menštruáciu sme presvedčení, že dostupnosť základných hygienických potrieb, ako sú menštruačné potreby, by mala byť samozrejmosťou a tešíme sa, že Trnavský samosprávny kraj sa k nám pridal. Projekt ‘Starterpack pre tvoje dni’ je konkrétnym príkladom toho, ako podporiť dievčatá a mladé ženy na školách v tak citlivej, ale dôležitej téme. Veríme, že tento prístup bude inšpiráciou aj pre ďalšie samosprávy naprieč Slovenskom,“
- hovorí Katarína Pšenáková, riaditeľka komunikácie Tesco a aktérka Iniciatívy za dôstojnú menštruáciu.
* Pozn.: Online prieskum Menštruačná chudoba na Slovensku realizovala pre Tesco prieskumná agentúra NMS počas mája 2024 na vzorke 1.500 žien.
TTSK