"Môžete mať okresné mesto, ktoré má vysokú zaočkovanosť a okolité dedinky, ktoré majú zaočkovanosť podstatne nižšiu. A to vám skresľuje dáta za celý okres. Je to veľmi mätúce a skresľuje to situáciu v okolí," uviedla pre TASR ÚMS.
Keď sa však údaje o miere zaočkovanosti zverejnia za jednotlivé mestá a obce, starostovia a primátori majú prehľad o tom, aká je reálna situácia a vedia sa podľa toho zariadiť. "Vedia edukovať alebo cielene organizovať podporu očkovania, výjazdové tímy a podobne. Považujeme to za veľmi dôležité," podotýka únia. Za rovnako dôležité a prospešné považuje takéto informácie aj pre samotných obyvateľov. "Napríklad, keď idem niekam na dovolenku, pozriem si, akú mieru zaočkovanosti má tá obec, aby som vedel, že keď sa tam stretávam s ľuďmi, aké riziko mi hrozí," vysvetľuje únia, podľa ktorej sú to jedny z kľúčových informácií ako súčasť prípravy na tretiu vlnu.
Vytvorenie informačného portálu iniciovala ÚMS v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK), v rámci platformy pre otvorené dáta o.z. ALVARIA. Prvotne bol portál vytvorený len pre Banskobystrický kraj, údaje sú rozšírené na celé Slovensko. Dáta sú pravidelne aktualizované aj na základe spolupráce s Inštitútom zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.
ma7.sk / TASR
Toto ste už čítali?
Prerušenie distribúcie elektriny dňa 18. novembra 2024
Mestský úrad v Dunajskej Strede v mene Spoločnosti...
Mesto DS vyhlasuje výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa Základnej školy Zoltána Kodálya s VJM
Mesto Dunajská Streda VYHLASUJE VÝBEROVÉ KONANIE na...