"Okrem toho, že pán premiér a ostatní zúčastnení povedali, že situácia je v slovenskom zdravotníctve vážna a chýba nám zdravotnícky personál, nedostali sme ani dnes jasnú odpoveď, čo ďalej a aké kroky sa chystajú,"
- oznámil Visolajský. Lekárski odborári zároveň pripustili, že podľa utorkového rokovania je takmer vylúčené, aby do konca júna došli k definitívnemu verdiktu.
"Okolo 3000 deklarácií k výpovediam lekárov nie je zďaleka konečný stav. I napriek tomu, že v roku 2011 sme mali podobný počet vyzbieraných deklarácií, na Slovensku pracovalo v tom čase viac lekárov i sestier. V roku 2011 už samotná výpoveď necelých 2000 lekárov znamenala vyhlásenie núdzového stavu. Sme svedkami dokonca toho, že nás v nemocniciach oslovujú zdravotné sestry, ktoré sa chcú k lekárom pridať,"
- vyhlásil Visolajský.
Predseda LOZ spomenul počas tlačovej konferencie aj nedávne zatvorenie oddelenia na liečbu rakoviny v Národnom onkologickom ústave.
"Toto je vážna situácia, na ktorú upozorňujeme a bez nášho pričinenia budú takéto zatvorené oddelenia aj v najdôležitejších ústavoch len pribúdať," uviedol Visolajský, podľa ktorého zdravotný personál na Slovensku chýba a urgentné riešenie problémov stále neprichádza.
Lekárski odborári v apríli vyhlásili štrajkovú pohotovosť ako reakciu na situáciu v zdravotníctve, majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku. Týkajú sa najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier. Nevylučujú, že ich štrajková pohotovosť prerastie do hromadných výpovedí lekárov v nemocniciach.
ma7 | TASR
Toto ste už čítali?
Podpora kultúrneho dedičstva družobných miest Győr a Dunajská Streda implementáciou ďalšieho schváleného projektu
Mesto Győr, v partnerstve s mestom Dunajská Streda,...