"Je to aj vďaka tomu, že Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR si dôsledne plní tie úlohy, ktoré má. Bol nasadený rizikový manažment, robili sa ochranné zonácie, robila sa včasná diagnostika cez náš ústav, ktorý diagnostikuje vtáčiu chrípku. Robili sa taktiež biologické opatrenia proti vtáčej chrípke," spresnila.
S príchodom teplejšieho počasia by mala podľa nej prísť aj znížená migrácia voľne žijúcich vtákov.
"Môžeme teda očakávať pokles výskytu vtáčej chrípky. Je však potrebné upozorniť, že ku koncu leta sa dá očakávať migrácia vtákov z južných častí kontinentu, pričom nevieme dnes odhadnúť, či prelietavajúce vtáky nebudú zdrojom infekcie," dodala.
Z informácie MPRV, ktorú včera vzala na vedomie vláda vyplýva, že doterajšie náklady na likvidáciu vtáčej chrípky na Slovensku k 17. februáru tohto roka dosiahli 550-tisíc eur.
"Celkom bolo potvrdených zatiaľ deväť ohnísk u hydiny, dve ohniská u vtákov chovaných v zajatí a 55 pozitívnych prípadov u voľne žijúcich vtákov," spresnil agrorezort. Vtáčia chrípka odborne nazývaná aviárna influenza je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktorého pôvodcom je influenza A vírus patriaci do čeľade Orthomyxoviridae, rodu Influenzavirus A.
Zdroj: domov.sme.sk
Toto ste už čítali?
Minister školstva odmieta politické útoky na školy a učiteľov
Minister školstva Tomáš Drucker sa dôrazne postavil proti...