"Je veľmi dôležité zaoberať sa tým, ako znížiť vlastnú spotrebu energie, ako byť energeticky efektívnejší, pretože to znamená úsporu prírodných zdrojov, ale aj úsporu verejných financií," vysvetlila Čaputová dôvody spustenia projektu. Znamená to podľa jej slov aj zníženie závislosti od dovozu fosílnych palív z Ruska.
Cieľom projektu je motivovať ďalšie inštitúcie, aby nasmerovali obnovu svojich budov a ich prevádzku smerom k udržateľnosti. Každá stavba musí spĺňať kritériá, ktoré budú hodnotené odborníkmi. Dôraz pri hodnotení sa kladie na udržateľnosť, zdravé prostredie v budove a minimálny negatívny vplyv na životné prostredie.
Aby budova získala Prezidentskú zelenú pečať, musí podľa predsedu Predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC) Pavla Kukuru splniť parametre v desiatich kategóriách. Tie sa delia na dve časti.
"Sú to stavebné kategórie, ktoré budú sledované pri výstavbe budovy, a nestavebné kategórie, ktoré hodnotia prevádzku budovy a potom aj dosah na komunitu," spresnil Kukura.
Na projekte sa okrem Kancelárie prezidenta SR podieľali aj SKGBC, Inštitút cirkulárnej ekonomiky, Budovy pre budúcnosť či Slovenská komora architektov. Na príprave projektu podľa prezidentky spolupracovali tiež zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska.
Na podporu projektu vytvorila Slovenská rada pre zelené budovy Akadémiu udržateľnosti. Tá predstavuje sériu školení a webinarov, ktoré sú určené záujemcom o Prezidentskú zelenú pečať.
Informácie o projekte sú zverejnené tiež na webovej stránke www.zelenapecat.sk.
(TASR/Felvidék.ma)
Toto ste už čítali?
Verejné ocenenie mesta Dunajská Streda 2025
Výzva na predkladanie návrhov: Verejné ocenenie mesta...
Dňa 29. novembra o 17:00 h. sa opäť otvára mestské klzisko
Klzisko bude otvorené aj počas januára, pričom otváracie...